Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak přeinstalovat Windows XP?

1. Nejdříve je nutné nastavit v BIOSu počítače spouštění z CD-ROM. BIOS spustíte bezprostředně po startu stiskem určité klávesy. Na většině počítačů je to klávesa Delete.Často se také setkáte s klávesou F2. Patřičná klávesa se krátce vypíše na obrazovce po zapnutí počítače ,např. Press Del to enter Setup, nebo F2 - Setup . Na každém počítači je BIOS trochu jiný, odlišnosti ale nejsou zpravidla zásadní.

2. Vyhledejte v BIOSu nastavení spouštění (botování) operačního systému,v našem BIOSu se nachází samostatně na záložce Boot, na kterou se přesunete šípkami na klávesnici. Pomocí plus a minus lze posouvat položky nahoru a dolů tak,aby první byla mechanika CD-ROM.Pokud by v počítači bylo více mechanik CD-ROM,je možné je rozbalit klávesou Enter a opět posouvat nahoru a dolů.

3. Ukončete BIOS na záložce Exit zvolte ukončení s uložením změn (zpravidla klávesou F10). Volbu ještě musíte potvrdit. Mějte už CD-ROM s Windows XP vložen do počítače.

4. Počítač restartuje a načte operační systém z cédéčka - naběhne instalační program v textovém režimu,chvíli to potrvá (i několik minut). Nakonec by se vám měla ukázat obrazovka s pokyny k instalaci. Instalaci spustíte stisknutím klávesy Enter.

5. Na následující obrazovce se oběví licenční smlouva. Abyste mohli v instalaci pokračovat, musíte souhlasit. Souhlas potvrdíte stiskem klávesy F8.

6. Nyní přichází na řadu volba disku, na který budou Windows XP nainstalována. V tabulce dole vidíte seznam disků a oddílů. My jsme instalovali na zcela čistý počítač, který má disk bez oddílů. Pokud provádíte přeinstalaci, uvidíte zde jeden nebo více disků s oddíly. (Viz bod 8)

7. Instalujete-li na nový počítač, budete informováni o tom,že bude vytvořen nový oddíl na vybraném disku. Vidíte také, jakou může mít min. a max. velikost. Pokud nepožadujete dělení disku na více oddílů, ponechejte předvyplněné číslo (max. hodnota) a stiskněte Enter.

8. Takto se dostaneme do situace,kdy máme na disku C: jeden oddíl, který dosud není naformátován. Všiměte si že na disku zůstane někdy nevyužitelné místo (zde 8MB) - to je dáno uspořádáním oddílů na disku, kdy určitá část musí zůstat volná pro tabulku oddílů. Stiskněte Enter na nově vytvořeném oddílu. Pokud provádíte přeinstalaci počítače, zpravidla nevytváříme ani neodstraňujete oddíly,ale vyberte oddíl,na kterém byli a budou Windows (zpravidla C:), a ten necháte zformátovat. Jiné oddíly nechte beze změny,abyste nepřišli o data na nich uložená.

9. Nyní se nabízí několik možností,jak oddíl zformátovat. Pokud jste oddíl nevytvářeli a jen instalujete ( a nechcete přijít o dokumenty), je zde i možnost neformátovat (jen tak o data nepříjdete,v každém jiném případě bude oddíl po instalaci Windows obsahovat jen operační systém a všechna data budou pryč!). Zastaralý systém FAT byste použili v případě,že byste na tento disk potřebovali přistupovat i zep systému Windows 98. Protože to určitě není váš případ, doporučujeme použít volbu Zformátovat oddíl systém souborů NTFS (rychle).

10. Instalační program nyní zformátuje oddíl (a odstraní tak všechna data).

11. Následně začne kopírování souborů do počítače.Vpravo dole vidíte jednotlivé soubory.

12. Kopírování bude završeno restartem Počítače. Při restartu je vhodné opět vstoupit do BIOSu a změnit načítání (bootování) systému tak,aby se jako první hledal na pevném disku. Není to ale nutné, jen je potřeba dát pozor,aby se operační systém z CD-ROM už nenačetl (dostali byste se tak znovu na začátek).

13. Nyní už má naběhnout počítač z pevného disku a uvidíte černou obrazovku s logem Windows XP.

14. Po chvíli se objeví informace o pokračování instalace,vlevo vidíte,kolik minut bude instalace ještě trvat (většinou je to nakonec méně).

15. Instalace bohužel není zcela samotná,v jejím průběhu budete muset sdělit Windows několik informací. Nejdříve potvrďte mezinárodní nastavení na Českou republiku.

16. Následně také vyplňte svoje jméno a případně jméno firmy/organizace.

17. Oblíbeným místem každé instalace je zadání produkového klíče.Pětadvacet písmen a číslic musíte zadat bezchybně, nerozlišují se malá a velká, ale často se plete G a 6 či O a 0, pozor na to! Jakmile vepíšete každou pětici,kurzor poskočí do další buňky. Nezapomeňte také na to,že pravděpodobně máte vypnutý režím NumLock.

18. Počítač je nutné pojmenovat (bude takto vidět v místní síti) a také je nutné vložit heslo administrátora (zadejte opravdu dobré heslo dlouhé heslo a nezapomeňte je,ideální je poznamenat si je např. na vnitřní stranu obálky manuálu základní desky).

19. Zbývá zadat datum,čas a časové pásmo,povolte také přecházení na letní a zimní čas.

20. Windows XP budou také chtít vědět,jak jste na to s připoením do sítě. Ve většině případů (zejména pokud je počítač v místní síti,tedy připojen síťovou kartou k rozbočovači nebo přepínači,nebo třeba kabelovému modemu) ponechejte Typické nastavení.

21. Poslední věc,kterou musíte nestavit, je název síťové skupiny, ve které chcete být zařazeni. Ve firmách se spíše používají domény,takže do ní se připojte druhou volbou.

22. POčítač ještě chvíli bude "chroustat" , pak restartuje. Nyní pozor ,pokud jste instalovali Windows XP bez "zabudovaného" Service Packu 2,určitě počítač fyzicky odpojte od sítě (vytažením kabelu,vypnutím modemu)! U původních Windows XP je totiž známo až příliž bezpečnostních děr a nakažením červem Blaster může trvat třeba jen pár minut.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Elldiurry

(Ellwage, 5. 11. 2019 3:13)

Tall and Improper Blood Pressure Symptoms

(AAttainsLani, 8. 10. 2018 23:47)

Poids est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque culture votre moelle bat, il pompe le sang par de vos arteres a la flanerie de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-infarctus/

oprava

(ttt, 23. 6. 2012 9:30)

nevite jak mam preinstalovat windows xp mam ho spatne nainstalovyny a nemuzu se do neho dostat a presbios mi to nejde

oooo

(mezei, 3. 7. 2009 13:16)

nemam inst cd jak preinstalovatxp

Re: oooo

(ales ostrava, 15. 7. 2011 23:25)

pokud mas org.z obchodu a nrdali ti zadne cd tak pri zapnuti zmackni klaesu alt+f10 a už to poběži instalace systemu

Přeinstalování Windows na PC či notebooku za 500kč Praha

(Počítače Žižkov - PC servis Praha, 26. 5. 2011 8:51)

Pokud se o reinstallaci nechcete starat, tyto zákroky děláme většinou za 500kč (formát disku, instalace WIndows, aktivace, stažení ovladačů, aktualizace a dle přání základní programy.... Během jednoho dne, případně do druhého.... http://www.pocitace-zizkov.cz / Praha 3

Klíč

(Michal, 24. 11. 2010 22:58)

Ahoj,
jak funguje zadávání produkt klíče? Bude to po mě chtít stejný klíč jako při původní instalaci XP?
Když jsem kdysi instaloval XP na stolní PC a Noťas,musel jsem si volat na podporu o nový klíč.
Nerad bych zjistil,že už nemám nárok další XP instalovat a koupit OS nový.
Díky za info.

Jak přeinstalovat windows xp

(Patrik, 28. 5. 2010 14:33)

Prosím potřeboval bych védět jak přeinstalovat windows xp bez cd,nebo jen vyčistit.

cool

(maros, 9. 4. 2010 7:47)

je to dobre neva ze to je skopirovane ale pomohlo mi to :)

Lamo

(Lamo, 16. 5. 2009 11:52)

Kopirovat dokaze kazda lama, blbecku !

Blbý admin

(Gruli, 11. 3. 2009 14:52)

Tak proč to sem dáváš blbe, když mu skoro ani nepomůžeš! To ty spíš jsi lalam! Jestli mohu pomoc, jestli chceš teda jenom zformátovat disk, tak já to dělám přes Tento počítač, na něj kliknu spravovat a správa disků, tam dál si pak poradíš.

Přeinstalovat XP

(Marian, 12. 2. 2009 9:59)

Zdravím, hledám radu jak přeinstalovat ale hlavně zformátovat XP. Mě to nejde, když se dostanu na oddíl, tak má přijít formátování. Ale mi to jen přeinstaluje a zůstanou mi staré soubory. Co mám udělat ať můžu zformátovat disk. Děkuji. E-mail: mblm@centrum.cz

SHunt

(ADMIN, 17. 1. 2009 17:40)

tk todle tema moch udelat jenom....cu**k je to okopceny....z jiny stranky...lamo